piątek, 13 maja 2011

gra miejska dla dzieci (6-10lat) ``Śladami Asiuni`` czyli spacerkiem po Starej Ochocie, 14maja 15.00-16.30


Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie zaprasza 14 maja( sobota) dzieci w wieku 6-10 wraz z rodzicami na niezwykłą grę miejską, która będzie się rozgrywać na Starej Ochocie oraz następnie na spotkanie z Joanną Papuzińską- autorką książek dla dzieci oraz ilustratorem Maćkiem Szymanowiczem.
Gra miejska ``Śladami Asiuni`` nawiązuje do nowości wydawniczej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wydawnictwa Literatura autorstwa Joanny Papuzińskiej: książki  ``Asiunia`` 
Aby wziąć udział w zabawie konieczne jest zgłoszenie w terminie 7-13 maja pod adresem: abosiacka@1944.pl
Uczestnicy po rejestracji zostaną powiadomieni o dokładnym miejscu rozpoczęcia gry, wiadomo tylko na razie, że adres ten znajduje się w dzielnicy Ochota i że gra rozpoczyna się o godzinie 15.00
Gra polega na odnalezieniu przez rodziny ośmiu punktów na Ochocie związanych z historią Asiuni, bohaterką książki. Uczestnicy spotkają się w centrum Ochoty w miejscu wskazanym przy rejestracji.
Podczas gry uczestnicy będą mogli zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne Warszawiakom, będą to podwórka i piwnice przedwojennych kamienic oraz najlepsza konspiracyjna pracownia chemigraficzna W-5 z okresu okupacji, znajdująca się w prywatnym mieszkaniu. Będzie można także wsiąść do samochodu pamiętającego okupację w Warszawie. Na kolejnych punktach będą poznawać bohaterów, którzy pomogli dziewczynce w czasie wojny: trzy szare wróżki, małą Elunię i tygrysa, jej babcię i starszych braci. Razem z nimi uczestnicy wykonają zadania i udadzą się do Sali Małego Powstańca w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie będzie na nich czekała Asiunia  – Joanna Papuzińska – bohaterka i autorka książki oraz słodka niespodzianka sponsorowana przez cukiernię SweetHome. Wśród rodzin, które ukończyły grę zostaną rozlosowane egzemplarze książki.
Kto nie chce wziąć udziału w grze a ma ochotę spotkać się z Joanną Papuzińską oraz Maciejem Szymanowiczem i zdobyć cenny autograf tego zapraszam 14 maja w godz. 16.30-17.15 do sali Małego Powstańca w  Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.
Kilka słów o książce ``Asiunia``: jest to historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.
Asiunia, która dostała strasznie dużo prezentów na piąte urodziny, to dziś prof. dr hab. Joanna Papuzińska. Urodziła się 3 stycznia 1939 roku.  Jej mama była bibliotekarką i szalenie lubiła książki, a tata był pedagogiem i opiekował się biednymi dziećmi. Asiunia uwielbiała oglądać kolorowe obrazki, słuchać opowieści babci i bawić się ze starszymi braćmi, gdy tylko mieli na to czas. Strasznie nie lubiła wojny, ponieważ zabrała jej na początku Mamę, potem dom, Tatę i braci. Na szczęście prawie wszystko dobrze się skończyło, ale o tym już wiecie z książeczki. Gdy po zakończeniu wojny Tata odnalazł Asiunię, zamieszkali w Warszawie przy ul. Lwowskiej. Dziewczynka uważnie obserwowała jak zmienia się Warszawa i świat dokoła niej, aż w końcu postanowiła zostać pisarką.  
Joanna Papuzińska – prozaik i poetka, a także wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała gdy miała 17 lat. Od tego czasu wydała kilkadziesiąt książek i wierszy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest laureatką bardzo wielu nagród, z których najbardziej sobie ceni „Order Uśmiechu”. Urodziła się w Warszawie i mieszka tu do dziś. Można ją spotkać w jej ukochanych dzielnicach – w Śródmieściu i na Ochocie. Teraz jest bardzo radosną babcią i niesamowicie opowiada o swoim dzieciństwie, dlatego książką najbliższą jej sercu są „Darowane kreski”, w których dzieli się tym, jak mała Asia widziała świat.
Książka została zilustrowana przez znakomitego Macieja Szymanowicza.
Kilka słów o autorze ilustracji:
Maciej Szymanowicz – autor okładek oraz ilustracji do książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Urodził się w Białymstoku 31 lat po wojnie. W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Potem był aktorem lalkowym, ale nie podobało mu się to zajęcie. Powrócił zatem do miłości dzieciństwa i teraz projektuje książki, tworzy plakaty teatralne, gry planszowe i najróżniejsze inne rzeczy, czasem prowadzi także warsztaty komiksowe dla dzieci.

Kto nie chce przegapić tego typu imprez w przyszłości tego zapraszam do polubienia strony Muzeum Powstania Warszawskiego na FB. Stay tuned!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz