piątek, 8 kwietnia 2011
produkty ekologiczne tanio i bezpośrednio od rolników- jak i gdzie?
Ceny w sklepach ekologicznych często mnie przerażają, są absolutnie za wysokie na kieszeń przeciętnego Polaka, na szczęście wybór produktów eko jest coraz większy i ceny powoli spadają, zwłaszcza te w internecie. Przyznam, że jeżeli chodzi o żywność a zwłaszcza warzywa, owoce, nabiał jestem zdecydowanie zwolenniczką ``organoleptycznego`` zakupu. Zmysł powonienia kieruje mną przy wyborze produktów żywnościowych, potrafię po zapachu poznać smaczny produkt dlatego też uwielbiam wszelkiego rodzaju targowiska, kiermasze gdzie wszystko jest ``namacalne``:-)a przy odrobinie dobrej woli sprzedającego- również do spróbowania!
Ku mojemu ogromnemu zadowoleniu kiermasze ekologiczne wpisują się coraz częściej w pejzaż naszej codzienności. Wierzę, że niebawem ekologicznie będzie też oznaczało ekonomicznie.
Z góry przepraszam wszystkich nie-warszawiaków za mój lokalny egocentryzm, ale no cóż jestem ``warszafffską``, wielkomiejską mamuśką, która przede wszystkim szuka inspiracji na lokalnym ogródku.
W najbliższy weekend 9-10 kwietnia znalazłam trzy imprezy cykliczne. Niestety dwie kolidują ze sobą czasowo.
W sobotę warto wybrać się na kiermasz Otwarte Wrota do Otwocka koło Warszawy między 12.00-15.00. W Otwocku kiermasz organizowany jest w Szkole Podstawowej Nr. 6. Poniżej harmonogram tych kiermaszy w 2011 roku:
9. kwietnia, 12-15, Otwock
16. kwietnia, 12-15, Wilanów
14. maja, 12-15, Otwock
21. maja, 14-17, Ciopan, pow. Mińsk Maz., gm Stanisławów, Edukacyjne Gosp. Rolne, D.A.Jagodzińscy, tel.:508163102 www.fiordciopan.com
28. maja, 12-15, Wilanów
11. czerwca, 12-15, Otwock
18. czerwca, 14-17, Hołowienki,
pow.Sokołów Podl, gm Sabnie, Ekologiczne Gosp. Rolne, M.T.Dąbrowscy, 503383982
25.czerwca, 12-15, Wilanów
Jak widzicie można też wybrać się do Wilanowa lub bezpośrednio do gospodarstw ekologicznych.
Inna impreza tego typu, która będzie miała miejsce w najbliższą sobotę to Kulinarna Akcja Bezpośrednia Warszawskiego Convivium Slow Food. Bohaterem spotkania będzie Wigierskie Convivium Slow Food. Poznamy efekty pracy tłoczni oleju Państwa Rudziewiczów z Lipówki; młyna Pana Karola Pawłowskiego z Białej Wody; gospodarstwa św. Izydora i św. Franciszka z Chomontowa; masarni Deśra z Puńska, firmy Raguolis z Puńska, wędzarni „U Jawora”; Stowarzyszenia Macierzanka - sery; Podlasko–Augustowskiego Stowarzyszenia Ekologicznego - owoce, zboże oraz warzywa; Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żegary - bydło i trzoda ras endemicznych; Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Filipów - jaja i nabiał; czy jednej z niewielu już w Polsce, należącej w 100% do rolników, Spółdzielni Mleczarskiej w Filipowie oraz Pani Teresy Biziewskiej z Wigier, która swoje niepowtarzalne sękacze wypieka właśnie z lokalnych składników:mąki od Pana Pawłowskiego, jaj wiejskich i masła z Filipowa oraz oleju z Lipówki.
Na spotkaniu degustacja, po spotkaniu zakupy. Możliwe świąteczne zamówienia. Termin: sobota, 9 kwietnia, godzina 12.00; Miejsce: FORTECA, ul. Zakroczymska 12 w Warszawie (Fort w Parku Traugutta u zbiegu Sanguszki i Zakroczymskiej); Wstęp: 10 zł, członkowie Slow Food - 5 zł
Jeżeli ktoś mnie zapyta po co kupować produkty EKO, czy to snobizm, nowa moda to zachęcam do obejrzenia filmu:
i SMACZNEGO!
Zapraszam też w każdą sobotę do fabryki Norblin na ulicę Żelazną 51/53 na cykliczny BIOBAZAR między godz. 8 – 17. Od lutego jest więcej stoisk z ekologicznymi serami. Pojawiły się też ekologiczne nasiona, z których można wyhodować różne gatunki kiełków. Wznowiono też zbiórkę elektrośmieci.
Dlaczego BioBazar? Bo żywność ekologiczna:
•jest wolna od szkodliwych dodatków chemicznych oraz konserwantów
•jest wolna od nawozów sztucznych, antybiotyków i hormonów
•nie jest modyfikowana genetycznie
•często posiada wyższe walory smakowe
•zawiera więcej witaminy C, witamin z grupy B, związków fenolowych niezbędnych, aminokwasów, naturalnych cukrów, żelaza, magnezu i fosforu – pochodzenia naturalnego
•zalecana jest dla wszystkich ludzi, a w szczególności dla małych dzieci,
kobiet w ciąży, osób starszych i wegetarian;
Więcej info na www.myecolife.com a o biobazarze poczytajcie sobie tutaj. Biobazar ma też swoją stronę na fejsie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz