Przy pięknej pogodzie warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do skansenu w Sierpcu niedaleko Warszawy. 125km pokonuje się w zaledwie półtorej godziny. Park etnograficzny zajmuje aż powierzchnię 60,5 ha pięknie położonego terenu nad rzeką Sierpienicą tuż przy jej ujściu do Skrwy.
Można tu obejrzeć ponad 80 obiektów architektury drewnianej z regionu Mazowsza północno-zachodniego, ponadto zrekonstruowany dwór murowany; odtworzone budynki przydworskie, wyremontowany murowany budynek młyna wodnego.
W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich (budynki mieszkalne, stodoły, obory, spichlerza, chlewy), karczma, kuźnia, olejarnia, wiatrak, kaplica. Zagrody prezentują budownictwo ludowe z II połowy XIX w. oraz pierwszego ćwierćwiecza XX w.
Kryte strzechą chałupy bielone wapnem otoczone ogródkami kwiatowymi, warzywniakami, miedze z pasącymi się zwierzętami-wszystko to sprawia wrażenie autentycznej wiejskiej scenerii, w której zatrzymał się czas. Wśród takiego krajobrazu odbywają się cyklicznie pokazy tradycyjnych prac, rzemiosła wiejskiego.
Dzień Dziecka w skansenie to wielki piknik dla dzieci i rodziców. Celem imprezy jest zaprezentowanie podstawowych form aktywności dziecka wiejskiego z XIX/XX wieku: zabawy, nauki i pracy.
W tym roku impreza z okazji Dnia Dziecka odbędzie się 5 czerwca. My właśnie dokładnie roku temu z tej okazji odwiedziliśmy skansen. Można się było przejechać bryczką, w każdej zagrodzie pasły się zwierzęta, oglądaliśmy wyrób masła, podpatrywaliśmy pracę kowala, wiejskiego artysty rzeźbiarza.
Tym razem planujemy odwiedzić park etnograficzny na święto miodobrania lub podczas imprezy ``żniwa``kiedy to przybliża się zwiedzającym dawne prace związane ze zbiorem zbóż oraz przetwarzaniem ich na produkty niezbędne w życiu codziennym.
W skansenie kręcono niektóre sceny do ``Pana Tadeusza``, ``Ogniem i mieczem``oraz ``Szwadronu``.
Moje zdjęcia zamieszczone na blogu są zaczerpnięte z rodzinnego albumu, nie są profesjonalne. Jeśli macie ochotę pooglądać naprawdę ładne fotki z tego miejsca to zapraszam na http://picasaweb.google.com/yacekwaw/SierpeckiSkansen# Miłej podróży w czasie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz