sobota, 2 kwietnia 2011

Rozbudzający pakiet wiosenny, Kino LAB, Warszawa, od 2 kwietnia

 KINOTERAPIA czyli kino spotyka psychologię.
Kinoterapia powraca do warszawskiego Kino.Lab. W weekend 2-3 kwietnia zapraszamy na Rozbudzający Pakiet Wiosenny. Wejdziemy w wiosnę na filmowo. Przyjrzymy się, jak to się dzieje w życiu bohaterów filmów i w życiu każdego z nas. Zapytamy, czy chcemy coś tej wiosny zmienić - obudzić się z jakiegoś snu, odrodzić, posprzątać, zakochać w kimś lub w czymś, stworzyć coś nowego. Porozmawiamy też o tym, czy umiemy świętować.
Wiosna oznacza koniec zimowego snu. Jest więcej światła, więcej ruchu, więcej kolorów. Rytuał odrodzenia powtarza się co roku a my świadomie lub mniej świadomie w nim uczestniczymy. A z nami cała przyroda - skorzystałyśmy więc z metafor, które podpowiada. Chcemy pokazać, że mimo iż jesteśmy dość szczelnie otoczeni zdobyczami cywilizacji, na różny sposób wciąż powtarzamy cykle podyktowane przez naturę.
Filmy dobrałyśmy według klucza: odrodzenie, oczyszczenie, zakochanie, świętowanie.

SOBOTA 2 Kwietnia 2011

Magia uczuć reż. Tarsem Singhgodz. 16 - Odrodzenie - Magia uczuć /The Fall reż. Tarsem Singh, Indie, Wielka Brytania, USA 2006, 117'
Pięcioro mitycznych bohaterów, feeria barw, piękno krajobrazów oraz mrożąca krew w żyłach przygoda. Jest rok 1912. W szpitalu, mężczyzna opowiada małej dziewczynce fantastyczną historię w odcinkach. Jest tam piękna księżniczka, nikczemny gubernator i Tajemniczy Niebieski Bandyta, który wspólnie z egzotycznymi herosami walczy ze złem. Wkrótce granice między opowieścią a rzeczywistością zaciera się. Niezwykły film indyjskiego twórcy Celi z Jennifer Lopez.
godz. 18 -20 - warsztaty arteterapii
prowadzenie: Marta Kozińska (malarka, arteterapeutka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi)



Wyspa reż. Paweł Łungingodz. 18.30 - Oczyszczenie - Wyspa / Ostrov, reż. Paweł Łungin, Rosja 2006, 112'
Opowieść o świętym szaleńcu, którego wiara irytuje zakonnych współbraci, ale przynosi uzdrowienie chorym i zagubionym. Film mądry, zabawny z dystansem do powierzchownej duchowości.
godz. 20.30 - 21.30 - dyskusja kinoterapeutyczna "Ten film jest o mnie, ten bohater to ja"
prowadzenie: Zbyszek Miłuński (psychoterapeuta, filozof), Anna Twardowska (psychoterapeutka, dziennikarka)

NIEDZIELA 3 Kwietnia 2011


Szczęśliwy poeta, reż. paul Gordon
godz. 16 - Zakochanie - Szczęśliwy poeta / The Happy poet, reż. Paul Gordon, USA 2010, 85'
Bill dostaje kredyt i zakłada eko biznes. Przerabia budkę z hamburgerami na stoisko ze zdrową, wegetariańską i wegańską żywnością. Prawa rynku są nieubłagane, ale Bill tak łatwo się nie poddaje. Film "naturalny, wegetariański, ręcznie robiony, antysystemowy." (Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza)
godz. 17.45 - 19.15 - slowfoodowy warsztat smaku 
prowadzenie: Convivium Varsavia

Śmietnisko, reż. Lucy Walker
godz. 18 - Świętowanie - Śmietnisko / Waste Land, reż. Lucy Walker, Brazylia, Wielka Brytania 2010, 98'
Dokument, który zmienił życie "catadores" pracujących na największym wysypisku śmieci na świecie. Ale to oni pokazali światu, jak być dumnym ze swojego życia i celebrować je z radością. Nominacja do Oscara za film dokumentalny. Autorem muzyki jest Moby.

BILETY
seans + panel 10 zł
seans + warsztat (arteterapia albo warsztat smaku) 20 zł
Bilety do nabycia w kasach CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

Projekt realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego





Projekt Kinoterapia powstał z miłości do kina i zainteresowania psychologią oraz rozwojem osobistym.
Celem projektu Kinoterapia jest
•    badanie wpływu kina na kulturę i nasz sposób postrzegania świata
•    rozwijanie narzędzi i wiedzy koniecznych do wykorzystania filmu w profilaktyce i interwencji    psychologicznej oraz edukacji
•    wspieranie wartościowego kina, poprzez promowanie nowatorskich sposobów interpretacji sztuki filmowej

Wystartowałyśmy w lutym 2009 roku projektem Kinoterapia. Spotkania między kadrami. Proponujemy w nim intymne spotkanie z filmem, traktowanym jako współczesny mit, w którym możemy odkryć aspekty własnego losu, szukać analogii w doświadczeniach innych ludzi, zmierzyć się z tkwiącymi w nas stereotypami. „Seanse bez popcornu” mają na celu głębszą refleksję w opozycji do pospiesznego i pobieżnego kontaktu z filmem. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na łączenie refleksji kulturoznawczej, filmoznawczej z podejściem psychologicznym. A warsztaty umożliwią zrównoważenie intelektualnej interpretacji opowieści filmowej z emocjonalnym jej przeżywaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz