środa, 13 kwietnia 2011

opiekun dzienny zamiast niani lub żłobka


Powoli doganiamy zachodnią Europę w polityce prorodzinnej. Od dawna stosowana w Anglii, Stanach czy Francji forma domowego przedszkola ma szansę wydobyć z szarej strefy profesję wykwalifikowanej niani.
Przyjęta przez sejm 4 kwietnia  ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech przewiduje nowe formy opieki nad maluchami. Najmłodszymi zajmą się nie tylko żłobki, ale też nianie, opiekunowie dzienni oraz kluby dziecięce.
Opiekunem dziennym będą mogły zostać osoby fizyczne zatrudniane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby te będą sprawować opiekę nad dzieckiem w swoim domu lub mieszkaniu. Kandydaci na te funkcje będą wyłaniani w drodze konkursu. Opiekun dzienny będzie mógł się zająć maksymalnie pięciorgiem dzieci po przejściu 160h szkolenia, będzie zatrudniony na podstawie umowy, w której określone będą jego obowiązki, czas, miejsce sprawowania opieki oraz wysokość wynagrodzenia.
W przypadku dużych miast urzędy dzielnicy będą zobligowane do:
  • zatrudnianie opiekunów dziennych w drodze otwartych konkursów ofert, 
  • prowadzenie wykazu opiekunów dziennych, z którymi Ratusz zawrze umowę,
  • prowadzenie nadzoru nad tymi różnorodnymi formami opieki. 
Jak wyczytałam na stronie mojego urzędu dzielnicy: ``W trosce o dobrą jakość opieki i bezpieczeństwo najmłodszych, zostaną opracowane standardy dziennego opiekuna, żłobka, klubu dziecięcego, standardy pracy i umiejętności osób zajmujących się tak małymi dziećmi. Są to kwestie, które nie zostały ujęte w ustawie. Standard jest przygotowywany przez przedstawicieli samorządu, placówek opiekuńczych, organizacji pozarządowych i innych specjalistów pracujących przy już uchwalonym Programie „Rodzina” na lata 2010 – 2020 w ramach Społecznej Strategii Warszawy.``
Dzienni opiekunowie wybierani będą przez Prezydenta m.st. Warszawy w drodze otwartego konkursu ofert, przeprowadzonego na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz.1536).
Maksymalną wysokość wynagrodzenia dziennego opiekuna oraz zasady jego ustalania określa Rada m.st. Warszawy w drodze uchwały.
Dzienni opiekunowie, z którymi miasto stołeczne Warszawa zawrze umowę wpisywani będą w wykaz dziennych opiekunów. Wykaz będzie jawny i podlegać będzie publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie www.um.warszawa.pl .Rodzice będą zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt oraz wyżywienie dzieci u dziennego opiekuna. Wysokość opłat określi Rada m.st.Warszawy w drodze uchwały.
Czekamy zatem na konkurs ofert i uchwały Rady m.st.Warszawy.
Dla wszystkich zainteresowanych nową ustawą i wynikającymi z niej formami opieki, ratusz uruchomił infolinię: 22/ 443 14 70, działającą od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 16.00. Można też poczytać o tym tutaj.
Uchwały Rady m.st. Warszawy są zatwierdzane podczas sesji rady: najbliższa odbędzie się jutro 14 kwietnia. Mamy nadzieje, że wtedy zostanie już coś uchwalone. Należy śledzić informacje na stronie www.um.warszawa.pl
Co do szkoleń dla opiekunów dziennych to odsyłam do Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod numer: 529-06-60 Wszelkie informacje powinny też zostać niebawem opublikowane na stronie http://www.mpips.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz